יום רביעי, 22 ל ינואר ב 2020

על אודות דם טבורי

מהו בנק דם טבורי?

בנק דם טבורי מאפשר שמירת תאי גזע של עובר לצורך טיפול בו במהלך חייו, אם חלילה יעלה צורך בהשתלת תאים עבורו.

לטכנולוגיית עיבוד ושמירת התאים העובריים (תאי הגזע של העובר) יתרונות ומאפיינים יחודיים.

בלוג זה יסקור את האפשרות לשמור דם טבורי של התינוק בבנק דם טבורי, נבדוק מהו בנק דם טבורי, מהם השירותים שמציע בנק דם טבורי, כיצד מצטרפים לשירותים אלו ומה היתרונות בשימור דם טבורי של היילוד.

אין ספק, כי השאלה האם לשמר דם טבורי של יילוד הינה שאלה שכל הורה לעתיד חייב לתת עליה את הדעת עוד בטרם הלידה.

אנו נשתדל לספק תשובות ונקודות למחשבה, בנוגע להחלטה – האם לשמור דם טבורי של היילוד.

מהם תאי גזע? מה אוספים בבנק הדם הטבורי?

תאי הגוף של אדם בוגא, הינם תאים ממויינים.

כל תא שייך לריקמה מסויימת (למשל, תאי לב, תאי מח עצם, תאי דם מסוג A או B וכו', תאי ציפרניים, ועוד…) ובנוי בהתאם לצרכי הריקמה והפונקציונליות שלה.

אנו כבר יודעים, כי אין אפשרות לקחת תאים מאיבר מסויים ולהשתיל אותם בכל איבר אחר (לדוגמה, אדם שמחכה להשתלת מח עצם, אינו יכול לקבל תאי דם של עצמו, או תאי איברים מעצמו, אל תוך מח העצם שלו.

הוא מוכרח תאים בעלי מבנה ופונקציונאליות של מח עצם, מאדם אחר, במבנה תאי דומה ומתאים לשלו).

רק בשלב שאדם הוא עדיין עובר, חל המצב הייחודי שבו התאים שלו אינם ממויינים עדיין, והם מחזיקים בפוטנציאל להפוך לתאים בכל אחת מרקמות ואיברי הגוף.

תאים לא ממויינים אלה נקראים תאי גזע, והם כמו "ג'וקרים" תל כל תאי הגוף – אם יופנו לאיזור מח העצם, למשל, יוכלו להתפתח בדומה לתאי מח עצם ולהפוך לתאים ייחודיים עבור מח עצם.

כך, יוכלו תאי גזע להפוך לתאים עבור כל מקום וכל איבר בגוף התינוק.

תאים אלה, בשלב העוברות באמת הופכים להיות תאים ממויינים עבור איברים ורקמות שונים עם תהליך התפתחות העובר, וכן, אם יישמרו, יוכלו תמיד להתפתח לאיברים ורקמות שונות בגופו של אותו אדם בבגרותו – וזאת, בהתאמה מלאה, של 100%.

באופן כללי מאוד ועל מנת להמחיש, נוכל לומר כי אדם שנדרש להשתלת תאים, ויש ברשותו את תאי הגזע העובריים שלו, יוכל, על פי תנאי המיקרה, לקבל השתלה שתתאים לו ב 100%, ללא סכנת דחיה או החמרה במצב.

באילו מקרים יכול דם טבורי לסייע?

בנר הדם הטבורי מנהל מחקרים רחבים וענפים, ואין ספק כי המחקר בנוגע לשימוש בדם טבורי או בתאי גזע של עובר, מתקדמים עדיין בצעדי ענק. חידושים בתחום עדיין מתגלים חדשות לבקרים.

כיום, נתגלה כבר כי שימוש בדם טבורי של תינוק, עשוי לסייע במחלות כמו לוקמיה על סוגיה, תסמונת מיאלודיספלפסיה, לימפומות או גושים ממאירים בלימפה, פגמים תורשתיים במערכת הדם, אנמיה, כשלים מבניים שונים בתאי הדם האדומים, פגמים מולדים בטסיות הדם, פגמים מולדים במערכת החיסון, פגמים בתאי פלסמה, סרטן מח העצם, ועוד.

היתרונות והחסרונות בשימוש תאי גזע בבנק דם טבורי

כיום ניראה כי היתרונות בשימור דם היילוד בבנק דם טבורי ברורים.

איכות ההתאמה של התאים הנלקחים לתינוק, או לאדם שיגדל להיות, תהיה 100%, התאמת אותה דגימה לאחים תהיה 25%, ולהורים 50%.

תאי גזע הינם תאים צעירים, בריאים, בעלי יכולת התחדשות יוצאת דופן, וכיום ישנם מכוני מחקר רבים השוקדים על מציאת דרך לשכפול תאים אלה על מנת לייצר בנק אינסופי של תאי גזע עבור כל יילוד שעבורו נשמרו תאי גזע בבנק הדם הטבורי.

ואכן, החיסרון הבולט לשימור תאי גזע בבנק דם טבורי הינו מיעוט תאי הגזע הנמצא בדם הטבורי.

מדובר על כ – 100 סמ"ק דם טבורי לכל היותר, שנאסף במהלך הלידה.

איכות השירות הניתנת על ידי בנק דם טבורי עוד תשתפר פלאים כאשר ניתן יהיה לייצר ולשכפל עוד ועוד תאים מכל דגימה שנאספה, וכן לשמר את תאי הגזא למשך תקופות זמן ארוכות אף יותר.


השאר את תגובתך