יום רביעי, 22 ל ינואר ב 2020

יחודו של דם המופק מחבל הטבור

כיום אנו שומעים רבות על האפשרות לאסוף את דם חבל הטבור מיד לאחר הלידה ולשמור אותו בהקפאה (בבנק דם) על מנת שיוכל לשמש בעתיד, אם חלילה ילדינו יזדקק לו, לסייע בריפוי מחלות קשות שונות וביניהן סרטן. מגוון המחלות שבהן ניתן לטפל בעזרת דם חבל הטבור, במידה ונאסף ונישמר, גדל והולך עם התקדמות המחקר ופריצות דרך בנושא.

מה שגורם לדם חבל הטבור להיות כה בעל ערך הוא שנמצאים בו תאים הקרויים "תאי גזע".

לתאי גזע יכולת יחודית משל כול סוגי התאים האחרים בגוף – היכולת להתפתח למגוון סוגים של רקמות.

הסיבה ליכולת ייחודית זו שלהם היא היותם תאים "ראשוניים" שמהם, על פי "תוכנית אב" שעדיין לא ברור כיצד היא פועלת, יבצרו כלל סוגי התאים והרקמות בגוף.

אמנם ניתן למצוא תאי גזע גם במקומות נוספים בגוף אך, כפי שיפורט בהמשך, לדם חבל הטבור יתרונות ברורים על פני כל מקור אחר לתאי גזע.

יחודו של דם חבל הטבור מבחינת הליך איסופו

הדם חבל הטבור ייאסף בחדר הלידה, על ידי המיילדת, במידה והיולדת הנחתה על כך מראש והסדירה את נושא שימורו (איסוף ושימור דם חבל הטבור כרוך בתשלום).

הליך האיסוף עצמו הוא פשוט בתכלית וכולל החדרת מחט לחבל הטבור, שתעשה בזמן שביין יציאת היילוד ועד ליציאת השלייה.

לאחר החדרת המחט נאספת לשקית המיועדת לאפסון הדם כמות של 100 מיליליטר.

התהליך כולו אורך כ 30 דקות ונעשה למעשה כהליך נלווה וכמעט חסר משמעות בתוך כל ההליך העיקרי והמרגש של הלידה.

דם חבל הטבור יועבר לבנק הדם שם יעבור עבוד לשם הפקת תאי גזע שישמרו למשך עשרות שנים בהקפאה בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות צלזיוס (באמצעות חנקן נוזלי).

הליך איסוף והפקת תאי גזע מדם חבל הטבור הוא פשוט ונטול סיכונים יחסית להליכי הפקת תאי גזע ממח עצם או מדם היקפי (שני מקורות נוספים בגוף בהם קיימים תאי גזע).

יחודיות תכונותיו של דם חבל הטבור

המקורות האפשריים האחרים לשם הפקת תאי גזע הינם תאים עובריים, מח עצם ודם היקפי (מתוך מחזור הדם).

התכונה הראשונה המייחדת את דם חבל הטבור היא היות תאי הגזע בו תאים צעירים.

למעשה תאי גזע עובריים הם צעירים יותר אך הפקת תאי גזע מתאים עובריים כרוכה בשאלות מוסריות קשות, בין אם מדובר בעוברים שהופלו, "עוברים עודפים" מהפריות מבחנה או אפילו יצירת עובר במיוחד לשם סיוע בהצלת חייו של "אחיו" / "אחותו" שחלו.

לתאי הגזע הצעירים של דם חבל הטבור תכונות התמיינות נעלים על אלה של תאי גזע בוגרים ממח עצם או דם היקפי.

ריכוז תאי הגזע בדם חבל הטבור גדול פי כמה מריכוזם במח עצם ועוד יותר מריכוזם בדם ההיקפי.

בזכות הריכוז הגבוה ניתן בקלות יחסית להפיק כמות מספקת של תאי גזע מדם חבל הטבור.

הפקה של כמות דומה ממח עצם כרוכה תהליך פולשני של שאיבה כאשר האדם תחת הרדמה מלאה, או לפחות מן המותניים מטה. הליך כזה דורש אשפוז של כיומיים.

הפקה של אותה כמות מדם היקפי קשה עוד יותר, בגלל הריכוז הנמוך וכרוך בטיפול תרופתי וחיבור למכונת דיאליזה, למשך כשלוש שעות ביום על פני שלושה ימים, דרכה יזרום הדם על מנת שתאי הגזע יופרדו ממנו ויאספו.

ברור אם כן שתכונותיו של דם חבל הטבור כמקור לתאי גזע הם ייחודיות, הן מבחינת איכותם של תאי הגזע הצעירים שניתן להפיק ממנו והן מבחינת הפשטות שבתהליך ההפקה.

"החסרון" היחיד שיש לדם חבל הטבור על פני המקורות האחרים הוא שאיסופו דורש יוזמה מראש בעוד שמן המקורות האחרים ניתן ליזום הפקת תאי גזע רק ברגע שעולה, חלילה, הצורך.


השאר את תגובתך