יום רביעי, 22 ל ינואר ב 2020

האם בנק פרטי לשימור דם טבורי יכול להיות מוצדק מדעית ואתית?

דם חבל הטבור - דם נשאר בשליה  לאחר הלידה - ניתן לאסוף אותו לאחסן כהוא קפוא במשך שנים.

במקרים מסוימים הוא משמש כאלטרנטיבה למוח עצם לטיפול במחלות כגון סרטן או הפרעות במערכת חיסונית - הדם ניתן לאחים או אחרים שאינם קרובי משפחה.

נשים רבות באופן אלטרואיסטי בוחרות לתרום את דם חבל הטבור לבנקים ציבוריים לשימוש אנשים שאינם קרובי משפחה.

עם זאת, בנקים פרטיים שנפתחו מציעים להורים את האפשרות לשלם עבור האפשרות שבעתיד הילד עצמו יזדקק לדם.

האם הבנקים הפרטיים לשימור דם טבורי מוצדקים מדעית ומבחינה אתית?

הדיון ב PLoS Medicine מסתכל על שני הצדדים של מחלוקות במסחריות דם טבורי.

ניקולס מ. פיסק, פרופסור בתחום המיילדות ועוברים, ואירנה א.ג רוברטס, פרופסור המטולוגית ילדים, שניהם במכללת אימפריאל בלונדון, בריטניה, מבקרים את העיסוק בשימור פרטי של דם טבורי.

הם טוענים כי איסוף דם טבורי לשימוש פוטנציאלי autologous עבור השתלה הוא קשה מבחינה לוגיסטית ומאוד סביר כי לעולם גם לא ישתמשו בו: "ההסתברות של צורך בהשתלה autologous היא פחות מ 1 ב 20.000, אם כי בנקים מסחרי מצטטים נתונים בסדר גודל גבוה יותר".

פיסק ורוברטס גם טוענים כי תופסים את ההורים בזמן רגיש מאוד. "בנקים כאלה כבר אמר להרים בתקווה של אוטופיה ולהשתמש ההבטחה 'מסייע לילדים' כדי להסוות מסחרי של הפרויקט."

אבל רוג'ר מרקוולד, פרופסור מכובד באוניברסיטה ויושב ראש, וולדימיר מירונוב, פרופסור שותף, שניהם במחלקה לביולוגיה ואנטומיה של התא באוניברסיטה הרפואית של דרום קרוליינה, טוענים כי למרות סיכוי של התורם 'ליהנות' מהתרומה כיום עשויים להיות נמוכים, "בקצב שבו מתקדם המחקר בתאי גזע, אולי יהיו שימושים חדשים לתאים מדם טבורי בעשור הבא".

מה שבטוח, הם טוענים, כי "לאף אחד אין הזדמנות שנייה כדי לאסוף את הדם הטבורי שלו".

מרקוולד ומירונוב טוענים שזה הגיוני שהמגזר הפרטי יהיה מעורב: "המגזר הפרטי, לא הממשלה, היה המחדש עבור רוב הטכנולוגיה החדשה הקשורה במחקר של איסוף, אחסון ושימוש בדם טבורי ובתאי גזע".

(Fisk NM, Roberts IAG, Markwald R, et al., Can routine commercial cord blood banking be scientifically and ethically justified? PLoS Med, 2005;2(2):e44; www.plosmedicine.org/perlserv/?request=get-document&doi=10.1371/journal.pmed.0020044).

בואו לקרוא עוד על בנק דם טבורי


השאר את תגובתך