יום רביעי, 22 ל ינואר ב 2020

איסוף דם טבורי - מדריך להורים ולבריאות המשפחה

איסוף דם טבורי הוא תהליך שמתחיל עוד בשלהי ההריון, כאשר ההורים העתידים מבקשים את איסוף הדם הטבורי של תינוקם, מיד לאחר הלידה. רוצים לקרוא ולהבין בדיוק כיצד פועל התהליך, משלב ההכנה, דרך ההגעה לחדר הלידה, הלידה ואיסוף הדם הטבורי מהרך הנולד? ליחצו כאן למדריך המלא…

לאחר שנבחר בנק הדם הטבורי שישמר את הדם הטבורי של התינוק, ולאחר שנחתמו הטפסים, יקבלו ההורים ערכה לאיסוף דם טבורי ובמהלך הלידה יאסף הדם הטבורי של תינוקם.

במאמר זה נסקור את תהליך איסוף הדם הטבורי, החל מהגעת היולדת לחדר הלידה, וכלה בשליחת הדם הטבורי של הילוד לבנק דם טבורי לצורך הקפאתו ושמירתו לעשרים עד חמישים השנים הקרובות.

איסוף דם טבורי – מה חשוב לעשות לפני שמגיעים לחדר הלידה?

כדי לאסוף את הדם הטבורי של תינוקכם עם הלידה, חשוב להגיע לחדר הלידה מצויידים.

לשם כך, עליכם לבחור מבעוד מועד את בנק הדם הטבורי שיאפסן את תאי הגזע של תינוקכם.

לאחר שתבחרו בנק דם טבורי, תחתמו על המסמכים והאישורים הנחוצים (או על ידי הורדת טפסים מאתר האינטרנט של בנק הדם הטבורי שבחרתם, או על ידי יצירת קשר עם נציג בנק הדם הטבורי), יגיע לביתכם שליח עם ערכת איסוף דם טבורי.

ערכה זו תכלול ערכת איחסון הכוללת שקית ייחודית לאיחסון דם טבורי, שקית איסוף דם טבורי סטרילית המאפשרת שמירת הדם הטבורי של תינוקכם בטמפרטורה נמוכה יחסית, אלכוהול לחיטוי ופד ניגוב, מדבקות זיהוי להדבקה על ידי המיילדת מייד לאחר מילוי שקית הדגימה, ודף הסבר הכולל הוראות תפעול הערכה – עבור המיילדת.

חשוב לזכור לקחת עימכם את הערכה לחדר הלידה כמובן.

בהגעה לחדר הלידה

בהגעה לחדר הלידה, ועם תחילת תהליך הלידה, חשוב לעדכן את המיילדת כי היולדת מבקשת איסוף דם טבורי של הילוד, ולמסור לידה את ערכת איסוף הדם הטבורי אותה קיבלתם מבנק הדם הטבורי.

מהלך איסוף הדם הטבורי יתבצע על ידי צוות חדר הלידה, מילד לאחר תום הלידה.

תהליך איסוף דם טבורי

בלידה שבה התבקשה המיילדת לאסוף דם טבורי, המיילדת תנתק את התינוק מחבל הטבור מייד לאחר הלידה  או יותר נכון, כ – 15 שניות לאחר הגחת התינוק לאויר העולם.

כעת יתחיל תהליך איסוף הדם הטבורי – בדרך כלל עוד לפני לידת השיליה (השיליה הינה השק הרירי המזין את העובר בהיותו ברחם. הוא מחובר לתינוק בעזרת חבל הטבור, ובמרבית המקרים נפלט מהרחם לאחר הגחת התינוק לאוויר העולם).

בשלב שהתינוק מנותק מחבל הטבור, וחבל הטבור עדיין מקיז מעט דם - נאסף הדם הטבורי – בדרך כלל עד 100 סמ"ק דם בכל לידה.

איסוף דם טבורי בתהליך גרביטציה

התהליך שבו מחובר קטטר לקצה הוריד של חבל הטבור ובאופן טבעי על ידי התכווצויות הרחם, מתנקז הדם הטבורי אל שקית הדגימה, נראה תהליך קנולציה.

שיטה נוספת לאיסוף דם טבורי הינה שיטת הגרביטציה, והיא מתאימה יותר כאשר השליה מחוץ לגוף היולדת.

שיטה זו לאיסוף דם טבורי מתרחשת כאשר השלייה נתלית על מתקן יעודי, ובעזרת הגרביטציה, דם טבורי זורם אל שקית האיסוף המונחת מתחת לשיליה.

שימור דם טבורי לאחר איסופו

לא ניתן לשמור את הדם הטבורי לאורך זמן בתנאים הקיימים מחוץ לבנק דם טבורי המתמחה בשימור דם טבורי.

לכן, אחד הדברים העקרוניים לבחינה כאשר מחליטים על איסוף דם טבורי הוא אכן, בתוך כמה זמן מתחייב בנק הדם הטבורי איתו בחרתם לעבוד, לאסוף את דגימת הדם הטבורי של תינוקכם ולשנע אותו אל בנר הדם הטבורי, כך שיאוחסן בתנאים המתאימים.

מרגע איסוף הדם הטבורי, עליו לעבור בדיקות סטריליזציה, מיון תאים, ואיפסון בתנאים מתאימים, ולכן מהירות הטיפול במקרה זה היא הכרחית.


השאר את תגובתך