יום רביעי, 22 ל ינואר ב 2020

ההבדל בין תאים של מוח עצם לבין דם טבורי

תאי גזע שנלקחו מיילוד יתאימו ב 100% להשתלת מוח עצם עבורו אם יזדקק, חלילה, להשתלה כזו, במהלך חייו. עוד, תהיה התאמה של 50% בין תאי גזע של יילוד לבין תאי מוח עצם של הוריו, והתאמה של 25% בין תאי גזע של ילוד לבין תאי מוח עצם של אחיו הביולוגיים.

אין ספק כי נמצא אחוזי התאמה גבוהים גם בבחינת ההתאמה של תאי מוח עצם בין בני משפחה, אולם כאחד השימושים הנפוצים המוכרים כיום לרפואה, תאי גזע של ילוד הינם פתרון מתאים הרבה יותר, ואין זה היתרון היחיד שלהם.

במאמר זה נעמוד על ההבדל בין תאי מוח עצם לבין תאי גזע הנמצאים בדם הטבורי של הילוד.

יתרון ראשון של תאי גזע – אופן השגתם

כאשר מתעורר הצורך בתרומת תאי מח עצם, ואין בנמצא מנת דם טבורי של האדם או קרוב משפחה שלו מדרגה ראשונה, ההליך להשגת תאי מח עצם הינו הליך חודרני שאינו מסוכן – אבל אינו נעים.

מדובר בהליך שדומה להליך תרומת דם, אולם הוא עשוי להמשך מספר שעות.

במהלך תרומת תאי מח עצם התורם מתחבר למכשיר רפואי אשר שואב דם מהתורם, ומסנן מהדם תאי מוח עצם.

יש צורך לנקז ולסנן כמויות דם גדולות יחסית בכדי להשיג כמות מספקת של תאי מוח עצם עבור השתלה אחת.

אין ספק כי הליך איסוף דם טבורי, מהשליה לאחר שזו נשתחררה מבטן האם או דרך פעימות חבל הטבור עוד בטרם לידת השליה, אינה הליך כואב ואינה כרוכה באי נוחות.

יתרון שני של תאי גזע – התאמה קלה וסיכוי נמוך לדחיית ההשתלה

בגלל המבנה היחודי של תאי הגזע בדגימת דם טבורי של הילוד, התאים הם גמישים ומיועדים לשנות את צורתם ותפקודם.

לכן, השתלת תאי דם טבורי הינה מקרה רפואי יחודי, ובו אין הכרח בהתאמה מושלמת על מנת לעבור השתלה מוצלחת.

גם כאשר אין התאמה מלאה של 100% בין בעל הדם הטבורי לבין המושתל (למשל, אם מדובר בשימוש בדגימת דם טבורי עבור אחיו של בעל הדגימה, או עבור אחד מהוריו), הסיכוי לקליטת תאי הגזע אצל המושתל גבוה.

במילים אחרות – קיים סיכוי נמוך לדחיית ההשתלה בדם טבורי. קליטת התאים בשתל מהירה, וההחלמה מהירה ונוחה יותר.

בהשתלת תאי מח עצם, יש צורך בהתאמה מלאה וגם אז, בשל מבנה התאים המבוגר והמגובש, הליך הטמעת התאים המושתלים בגוף המושתל איטי יותר ועלול להפוך מורכב.

אנו זוכרים מקרים שבהם אף על פי שנבדקו אלפי תורמים אפשריים למח עצם עבור חולה מסויים, לא נמצא תורם מתאים עבורו.

מקרה כזה אינו נדיר, ולעיתים יש צורך להסתפק בהתאמה חלקית ולא מלאה – אז, כמובן, סיכויי הדחייה של גוף המושתל את השתל עולים ותהליך ההחלמה אורך.

יתרון שלישי של תאי גזע – זמינות התאים

תאי גזע מוקפאים יכולים להישמר במצב זמין מספר עשורים. כיום מדברים על כארבעים שנה, כמובן שהדבר תלוי באיכות ההקפאה ובאיכות עיבוד הדגימה בטרם הקפאתה.

בניגוד לתאי מח עצם, שלאחר שנוקזו מגוף התורם הם זמינים לשימוש במשך מספר שעות בודדות בלבד, תאי גזע מתוך דגימת דם טבורי זמינים מייד.

משמעות הדבר היא, שבעוד תרומה של מח עצם הינה הליך מורכב שיש לתזמן בזהירות, לאשפז את המושתל, להשיג תרומת תאי מח עצם ומייד להשתמש בהם אצל המושתל, שימוש בדם טבורי הינו הליך קל ופשוט, ניתן לאשפז את המושתל בכל עת, לשלוח לבית החולים את הדם הטבורי, ולהשתמש בו בטווחי זמן גמישים על פי הרצון והיכולת.


השאר את תגובתך